Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (ΔΗΜΟΚΡΑΤΑΙΑ) ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ (ΚΡΑΤΑΙΟΤΗΤΑ) ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ. ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΩΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟΓΕΝΕΙΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΤΟ ΑΞΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (12 ΑΞΙΕΣ + 18 ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΙ ΝΟΜΟΙ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥ.
ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ “ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞ. ΜΥΛΩΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΟ ΙΕΡΟ ΕΛΛΑΝΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΙΩΣΕΙ ΚΙ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΞΕΙ Ο κ. ΑΡΤΕΜΗΣ ΣΩΡΡΑΣ,
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ